Sakramenty
„Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją” KKK 1131
Aby uporządkować i ułatwić załatwianie spraw kancelaryjnych zamieszczamy wykaz dokumentów potrzebnych przy Sakramentach i posługach.
SAKRAMENT CHRZTU
– akt urodzenia dziecka
– dane chrzestnych; imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania
Kto może zostać chrzestnym?
Chrzestnymi dla dziecka mogą być takie osoby, które przyjęły Sakrament Chrztu, Eucharystii, Bierzmowania i są osobami praktykującymi, które swym życiem mogą dać przykład dziecku.
Nie mogą być to osoby żyjące niezgodnie z wiarą i nauką Kościoła np. w związku cywilnym, konkubinacie lub niemający nic wspólnego z życiem Kościoła (niepraktykujący albo praktykujący tylko „od święta”, osoby które nie uczęszczają na katechezę w szkole).
Chrzestni spoza naszej parafii muszą przedstawić pisemne zezwolenie na to, że mogą pełnić funkcję rodziców chrzestnych. Takie zaświadczenie wystawia ks. Proboszcz parafii zamieszkania (przez zamieszkanie rozumie się pobyt w danym miejscu dłużej niż 3 miesiące).
Tydzień przed udzieleniem Sakramentu Chrztu dziecku, prosimy by rodzice zgłosili się z tymi dokumentami do kancelarii parafialnej.
Do Chrztu przynosimy ze sobą „białą szatę” oraz „świecę chrzcielną”.
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
– metryki chrztu narzeczonego i narzeczonej z adnotacją o dacie i miejscu przyjęcia I Komunii Św. i Bierzmowania
– zaświadczenia z USC o braku przeszkód między narzeczonymi do zawarcia małżeństwa konkordatowego
– zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich
– zaświadczenia z Poradni Rodzinnej o odbyciu przygotowania
– dane świadków: imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania
Na 3 miesiące przed datą ślubu narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej z wyżej wymienionymi dokumentami w celu odbycia rozmowy kanonicznej przed udzieleniem Sakramentu Małżeństwa (protokół przedmałżeński). Po odbyciu rozmowy kanonicznej zostają ogłoszone zapowiedzi przedślubne. (Jeśli któraś ze stron jest spoza naszej parafii, zostanie wydana prośba o wygłoszenie zapowiedzi w parafii tej osoby).
Sprawy organizacyjne:
- prosimy by kwestie strojenia kościoła na uroczystość ślubu zgłosić wcześniej w kancelarii
- kwestia oprawy muzycznej (poza organistą) powinna być zgłoszona w kancelarii parafialnej (zdarzają się bowiem sytuacje, w których dobór pieśni, a raczej piosenek, nie jest zgodny z liturgią)
- obsługa medialna; kamerzyści oraz fotografowie prosimy by przed Mszą Ślubną zgłosili się do zakrystii w celu omówienia Liturgii i ich udziału w niej. Przypominamy, że wymagana jest aktualna akredytacja do wykonywania tej pracy podczas udzielania sakramentów, którą należy okazać przed rozpoczęciem uroczystości.
- Prosimy, aby przy wyjściu z kościoła po Mszy św. nie „strzelać” żadnym konfetti, nie sypać ryżem albo monetami. Nie ma to nic wspólnego z Liturgią Sakramentu. Pozostaje tylko potem bałagan, który trzeba posprzątać. Prosimy, aby te „znaczące” zwyczaje zachować na sale weselną.
- DZIĘKUJEMY
POGRZEB KATOLICKI
– akt zgonu
– zaświadczenie z USC dla Administracji Cmentarza
Trumna z ciałem zamarłej osoby może być przywieziona wcześniej i złożona w kaplicy przedpogrzebowej lub bezpośrednio w kościele.
Przypominamy, że pożegnanie rodziny ze zmarłą osobą ma miejsce w Zakładzie Pogrzebowym. NIE MA MOŻLIWOŚCI otwierania trumny w kaplicy przedpogrzebowej ani w kościele.
SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA
Człowiek wierzący korzysta z dobrodziejstwa sakramentu pojednania godnie i możliwie często, a bezzwłocznie w przypadku popełnienia grzechu ciężkiego (świadome i dobrowolne przekroczenie przykazań Bożych lub kościelnych w rzeczy ważnej).
Spowiedź św. w naszej Parafii przed każdą Mszą św. oraz w czasie rekolekcji adwentowych i wielkopostnych w wyznaczonym czasie.
Warunki dobrej spowiedzi:
- Rachunek sumienia – przypomnienie sobie wszystkich grzechów od ostatniej, dobrze odprawionej spowiedzi.
- Żal za grzechy – boleść duszy z powodu zranienia Boga – Najlepszego Ojca. Bóg bez żalu nie odpuszcza żadnego grzechu.
- Postanowienie poprawy – postanowienie unikania wszystkich grzechów, zwłaszcza ciężkich oraz sposobności do grzechu. Postanowienie to dotyczy także naprawy wyrządzonego zła.
- Szczera spowiedź – wyznanie wszystkich zapamiętanych od ostatniej spowiedzi grzechów przed kapłanem (Boga nigdy nie okłamię).
- Zadośćuczynienie – wypełnienie zadanej przez kapłana pokuty i naprawienie wszystkich szkód (w miarę możliwości) wyrządzonych przez grzech.
Namaszczenie chorych
Obowiązek poproszenia kapłana ciąży na najbliższej rodzinie chorego. W przypadku ciężkiej choroby lepiej poprosić kapłana wcześniej, bowiem jest to sakrament umocnienia. Sakrament ten może być przyjmowany wielokrotnie, a nie tylko w przypadkach krańcowych.
Przygotowanie mieszkania: stół nakryty białym obrusem, krzyż, świeca, waciki, woda do popicia dla chorego. W czasie udzielania sakramentu namaszczenia chorych powinni modlić się wspólnie także domownicy.
Sakramentu namaszczenia chorych można udzielić w następujących przypadkach:
- jeśli jest przewlekła choroba,
- osobom starszym wiekiem,
- przed operacją medyczną,
- nieprzytomnym lub psychicznie chorym, jeśli można przypuszczać, że w normalnych warunkach życzyłyby sobie przyjęcia tego sakramentu.
SAKRAMENTU TEGO NIE UDZIELA SIĘ ZMARŁYM!